Úvodník Marka Louly: Panorama M&A


Vážení obchodní partneři, vážení přátelé, vážení čtenáři Panoramy,

každý den se setkáváme s tím, jak Vás, naše klienty, trápí nedostatek pracovních sil, neustálý růst mzdových nákladů a také dopady sílící koruny. Na druhou stranu také vidíme, jak se tuzemským podnikům daří, a to dokonce tak, že úspěšně nakupují firmy v zahraničí. Krásným příkladem je akvizice skupiny vlastnící znojemskou Pegas Nonwovens, která úspěšně ovládla americkou společnost First Quality Nonwovens a společně se tak stala světovou trojkou v oblasti netkaných textilií.

Firmy bezesporu patří mezi nejdražší obchodovatelné subjekty na světě. I když ne pro každého jsou tyto obří transakce každodenně na očích, bezpochyby mají velký vliv na svět okolo nás. Spousta z Vás, čtenářů Panoramy, jste majitelé firem nebo se přímo podílíte na řízení podniku a rozhodování o jeho budoucnosti. Mnoho majitelů stojí na rozcestí a klade si otázku: Jak dál? Jaké jsou další možnosti směřování mé firmy? Či řeší největší podnikatelské dilema – koupit, či prodat?

V tomto vydání ČSOB Panoramy Vám přinášíme ucelený pohled na trh M&A. Dočtete se o tom, jakých nejčastějších chyb při prodeji firmy se mnozí dopouštějí, jak se jim efektivně vyhnout. Dozvíte se také, že český trh M&A ještě zdaleka nenaplňuje svůj potenciál, nebo že ceny firem stále mají kam stoupat, i když se to tak na první pohled nemusí zdát.

Děkujeme, že čtete náš magazín ČSOB Panorama, a přeji Vám příjemné a inspirativní čtení.

Marek Loula

 

jan_lucan_130

Marek Loula, vrchní ředitel Korporátního bankovnictví ČSOB